Välkommen till Linköpings Allmänna Simsällskap! Sveriges näst äldsta idrottsförening bildad 1824
Linköpings Allmänna Simsällskap logo
Linköpings Allmänna Simsällskap

Lägerplanering Simgrupperna 2026

Nedan hittar ni lägerplaneringen för Simgrupp 1-3 2026

 

Simgrupp 3

Simgrupp 3 kommer att erbjudas ett läger under vecka 25 tillsammans med U16. Datum och ort är än så länge inte helt spikat, men mer information kommer.

 

Gruppen kommer även att erbjudas deltagande på Swim Camp vecka 33, då framförallt för de som simmar i gruppen till HT26.

 

Simgrupp 1 Grön, Simgrupp 1 och 2

I början av sommaren, runt vecka 24, 25 eller 26, kommer Simgrupp 1 Grön, Simgrupp 1 och 2 erbjudas en träningshelg (eller motsvarande på två vardagar) på hemmaplan. Träningshelgen kommer att innehålla 3-4 simpass och 1-2 gemensamma aktiviteter mellan simpassen. Mer information kommer.

 

Grupperna erbjuds även att delta på SwimCamp vecka 33. Mer information om SwimCamp finner ni här nedan. Anmälan är öppen via LASS bokningssida.

 

SwimCamp

LASS Swim Camp, vecka 33, är för de simmare som deltar i Simgrupp 1, 2 eller 3 under höstterminen 2026.

Veckan ses därför som en uppstartsvecka där vi fokuserar till att komma tillbaka till simningen efter sommarlovet. Vi tränar därför på tekniken i alla simsätt samt detaljer såsom starter och vändningar.

Viktigt under veckan är också att alla simmare ska få chansen att lära känna de andra simmarna som kommer att vara i Simgrupperna under terminen. Vi tror på att träningen kommer upplevas mycket roligare och bli mer givande när man känner sig trygg i sin grupp och har roligt med gruppkompisarna. Vilket vi vill försöka jobba fram så tidigt som möjligt på terminen, därav att vi börjar redan innan skolstarten med just Swim Camp.

Lägerveckan pågår måndag-torsdag klockan 09:00-16:30 (finns möjlighet att vara på Tinnis redan från 08:30 under den så kallade fritidsverksamheten)