Linköpings Allmänna Simsällskap följer Svenska Simförbundets simlinje. Vi har just nu verksamhet för barn från ca 2 år och uppåt. Här kan du läsa mer om simlinjen.
Vår simskola har sju steg från Baddare upp till Guldhaj.
I simskolan övar deltagarna upp sin vattenvana och simkunnighet. Hos oss får deltagarna under lekfulla former utveckla sin teknik i de fyra simsätten.
I de första stegen Baddare, Bläckfisk och Pingvin får barnen lära sig att bli vattenvana. Trygghet i vattnet gör det mycket enklare att lära sig simma!
I Guldfisken och Hajen-grupperna tränar vi sedan på att simma och förlänger successivt sträckorna som simmas. Vi tränar att simma på olika sätt och förbättra simtekniken. En bra simteknik gör det lättare att orka simma längre sträckor. Det viktigaste målet är att deltagarna ska bli simkunniga och på köpet lär de sig också att simma på flera olika sätt.
Vi har också ett simskolespår – Delfin-spåret – för de barn som inte började hos oss i unga år utan behöver jobba med sin simkunnighet från ca 7 års ålder. Här följer vi samma trappa men har anpassat övningarna och nivåerna utifrån att barnen är lite äldre.