SM/JSM i Stockholm, dag 4
2021-11-27 19:42
Under den fjärde dagen på Eriksdalsbadet på SM/JSM fick Lucas Humling kliva högst upp på prispallen och vinna sitt första SM-GULD och det på 1500 fr. Det blev ett rejält personligt rekord med 9,32 sek, 15.36,58, efter en mycket tuff fight med Mikael Söderberg (Upsala Simsällskap). Lucas vann samtidigt GULDet på JSM på samma distans.
Mattias Grynning simmade in på en bra 4e plats på 200 fj och Daniel Olsson följde upp med stark simning på 100 ry och knep den 4e platsen.
Herrarnas lagkapp på 4x100 fr med Markus Stahre, Daniel Olsson, Tom Andersson och Martin Falk i laget kom 7a och detsamma blev det för våra damer på 4x50 medley genom Hilda Linné, Tea Gladher, Sofia Henell och Emma Magnusson
På JSM simmade våra killar in på 6e plats i lagkappen över 4x100 fr genom Markus Stahre, William Barkehed, Nicola Lundqvist och Lucas Humling och Thilde Smedbäck kom på 8e plats på 200 ry.
RESULTAT och PROGRAM: HÄR
Imorgon avslutas SM/JSM med bl a lagkapp över 4x100 medley för både damer och herrar.














